Різдво Пресвятої Богородиці

Сьогодні особи з обмеженими можливостями УВП «Біатрон-3» Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів святкують Різдво Пресвятої Богородиці

21 вересня православні християни відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці. У народі його ще називають Другою Пречистою, або «осениною», адже цього дня за народним календарем настає осінь.

Це свято встановлене церквою ще в четвертому столітті і відноситься до числа двонадесятих свят, тобто до 12 найбільш важливих дат після Воскресіння Христового.

В Україні свято Різдва Пресвятої Богородиці традиційно вважається жіночим, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду.
Пов’язано це, очевидно, з самою історією свята.

За переказом, Богородиця наслідувала високе походження, як з боку батька, так і з боку матері. Батько Діви Марії, Іоаким, походив з царського роду, від коліна Іудового, від дому Давидового, до нащадків якого відносилося біблійне пророцтво про народження Месії. Її мати, Анна, походила з високого священицького роду.

Народження Богородиці було першим чудом у ланцюзі подій, пов’язаних з історією спасіння світу.

Довгий час Іоаким та Анна були бездітними, а це вважалося у іудеїв великим нещастям, що послане Богом за гріхи.

Бездітних зневажали і навіть обмежували у багатьох громадських правах. Молячись Богові та благаючи його дати дитину, Іоаким хотів принести у храмі жертву, але первосвященик її не прийняв. Тоді він пішов у пустелю і дав обітницю постувати до тих пір, поки Господь не почує його молитви.

Дізнавшись про образу чоловіка первосвящеником, Анна плакала та молилась. І ось несподівано з’явився ангел і сказав, що у неї народиться донька, і назвати її необхідно Марія, через неї світові буде спасіння. Таке ж пророцтво ангела було дане й Іоакиму. І все передбачене Богом здійснилось.

Марія була обрана на роль матері Ісуса Христа.

Тож саме материнство прославляється у цей день.

В день свята священики з особливим піднесенням розповідають віруючим, що Божа Матір є помічницею і заступницею людей.
Вважається, що молитви майбутніх матерів до Пресвятої Богородиці у цей день мають особливу силу. Тому вагітні жінки просять про здоров’я і щастя дітей, яких вони чекають.

Жінки, у яких немає дітей, в цей день замовляють службу Божу в храмі, а після богослужіння запрошують до себе на обід людей. Не обходять стороною і бідних та нужденних, яких також запрошують до трапези і просять, щоб вони молилися Богородиці за їхніх дітей.
Не забувають в цей день і про дорослих дітей. Так, за народним звичаєм, в цей день до молодого подружжя приходить на гостину рідня. Молодим потрібно відзвітувати про своє подружнє життя. Потім і молода пара йде в гості до батьків молодої разом зі свекром та свекрухою для встановлення та підтримки добрих стосунків між родинами.

Різдво Пресвятої Богородиці завжди відзначалося в Україні як свято справжньої радості. У ці дні не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Урочистості підкріплювалися святковим застіллям. На ньому обов’язковими були рибні страви, м’ясні, з сиру, а також з різноманітної городини. Адже церква вважає Богородицю також покровителькою землеробства.

Джерело: УВП «Біатрон-3» Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *