Леся Українка — письменниця, що стала символом України

Ні! Я Жива!
Я буду вічно жити !
Я в серці має те, що не вмирає….

13 грудня 2018 року бібліотекар 1 категорії бібліотеки № 1 ім. Некрасова Диченко Олена Миколаївна для підопічних денного перебування територіального центру надання соціальних послуг Новобаварського району міста Харкова розповіла маловідомі факти із біографії та творчості великої української письменниці – Лесі Українки.

Багато хто може сказати: «На вулиці XXI століття, століття космічних швидкостей і комп’ютерних технологій, століття насичене різного роду інформацією, подіями, але виникає у кожного з нас бажання із завмиранням серця поринути в чарівний світ літератури та духовно збагатитися.

Леся Українка увійшла в історію, як автор драматичних творів і поем. На протязі всього свого недовгого, героїчного життя весь час зверталася до лірики, неухильно піднімаючись на вершини, надзвичайно віддалені від перших своїх дитячих спроб. Талант Лесі Українки одним із перших помітив і привітав Іван Франко.

Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) народилася 25 лютого 1871 року в м. Новоград-Волинський (тепер Житомирська область). Померла 1 серпня 1913 року в селищі Сурамі (Грузія). Видатна українська поетеса, письменниця, перекладачка, діяч культури. Народилася вона слабкою і тендітною, практично постійно хворіла, померла у віці 42 років, ставши символом України, її непокори, самобутності, незалежності, опинившись в одному ряду з Тарасом Шевченком, Григорієм Сковородою, Іваном Франком.

Завдяки її творчості українська література зайняла одну з найвищих позицій у світовій культурі, а про українців і Україну заговорили у всьому світі, захоплюючись картинами життя «цього великого, самобутнього, гостинного і разом з тим сміливого, відважного народу, нескореного тими бідами, які довелося пережити українцям за свою довгу і славну історію». Лесю Українку знають у всьому світі. Її твори перекладені багатьма мовами. Досі не втратили своєї актуальності збірки віршів «На крилах пісень», «Думи і мрії», «Відгуки», збірники поем «Давня казка», «Одно слово», збірники драм «Бояриня», «Кассандра», «В катакомбах», «Лісова пісня» та інші.

Творча спадщина Лесі Українки включає більше 270 віршів, не рахуючи поем і віршованих драматичних творів, півтора десятка оповідань, стільки ж статей, величезну кількість перекладів, безліч зібраних унікальних народних пісень, казок, переказів, легенд українського народу.

Перший свій вірш («Надія») написала у 9 років. Він був присвячений тітці Олені Антонівні Косач, засланій до Сибіру. У 13 років видала 2 книги поезії під псевдонімом «Леся Українка». У 14 років Леся публікує два переклади повістей Гоголя і першу свою поему «Русалка». Одна з кращих драм Лесі Українки «Одержима» була присвячена коханому, Сергію Мержинському, і була написана у його смертного одра в Мінську у 1901 році.
В пам’ять про талановиту поетесу названі вулиці в різних містах України, відчинений музей та з 2001 року портрет Лесі Українки був розташований на українській купюрі номіналом 200 гривень.

Я на гору круту крем’яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити!
Геть, думи сумні!

Джерело: Територіальний центр надання соціальних послуг Новобаварського району

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *