Ленінський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) міста Харкова

Новини терцентру

Адреса: м. Харків, вул. Котлова, 34-а, тел. 712-00-63, 712-54-16

Територіальний центр обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян був створений у Ленінському районі Харкова 22 липня 1991р. рішенням районної сесії народних депутатів від 02.07.91р. №161. Директором центру був призначений Бранко Леонід Олексійович, який керував по червень 2010 року.

З 01.07.2010 року на підставі рішення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Харкові ради від 29.06.2010 року № 256 територіальний центр обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Ленінського района м. Харкова перейменовано на територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського района м.Харкова.

На підставі рішення 2 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.12.2010 року № 59/10 територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського района м.Харкова з 01.01.2011 року перейменовано на територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського района міста Харкова.

З 01.07.2010 року директором центру була призначена Нарижна Ольга Михайлівна, яка працює по теперішній час.

Структура територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського района міста Харкова

До складу центру у 1991 році входила служба соціальної допомоги вдома, яка складалась з п’яти відділень і обслуговувала понад 400 одиноких непрацездатних громадян Ленінського району, яким надавались соціальні послуги у вигляді: закупки продуктів харчування і промислових товарів, оплати комунальних послуг, прибирання квартир, доставки медикаментів, допомоги у придбанні палива, допомоги у заготовці овочів і фруктів на зиму, допомоги в обробці присадибних ділянок, відвідування хворих підопічних у лікарні, оформлення документів на санаторно-курортне лікування, оформлення потребуючих у будинки-інтернати та інше.

Матеріальна база, на момент створення центру практично була відсутня. Центр орендував три кімнати по вул.Ярославська, 17, загальною площею близько 51 кв.м. Пізніше, у 1992 році центру було надано в оперативне управління двоповерховий будинок площею 240 кв.м по вул.Котлова, 34 А, де розташувалось відділення соціальної допомоги вдома і адміністрація.

У грудні 1991 року Ленінським виконкомом був придбаний будинок загальною площею 708 кв.м з прилеглою територією 1,2 га по вул.Ленінградська, 30 для створення на його базі відділення соціально-побутової реабілітації інвалідів і пенсіонерів району.

Протягом двох років був проведений капітальний ремонт будинку та перепрофілювання приміщення під дво- та тримісні кімнати, медичні приміщення, блок харчування, їдальню, літню та зимову веранди, лікувально-спортивний зал, кімнати відпочинку, придбано обладнання, меблі, побутові прилади, впорядковано кімнати усім необхідним для нормального перебування підопічних. У вересні 1994 року за рішенням виконавчого комітету Ленінської ради народних депутатів від 07.06.94р. №150 було відкрито стаціонарне відділення соціально-побутової реабілітації інвалідів і пенсіонерів на 25 ліжок.

У серпні 1998 року це відділення за рішенням виконкому Ленінського району від 19.01.98р. №40 було перепрофільоване у відділення соціально-побутової реабілітації денного перебування інвалідів і пенсіонерів для забезпечення не менше 30 відвідань в день.

У відділенні організовувався і проводився комплекс соціально-оздоровчих заходів, трудової реабілітації, консультацій лікарів та інших спеціалістів спрямованих на підтримання життєдіяльності і соціальної активності пенсіонерів, інвалідів та одиноких непрацездатних громадян.

Для покращення роботи центра і надання додаткових послуг одиноким непрацездатним громадянам і найбільш потребуючим малозабезпеченим громадянам району у лютому 1998 року за рішенням виконавчого комітету Ленінської районної у м.Харків ради від 19.01.98р. №42 було створено при центрі відділення організації надання грошової та натуральної адресної допомоги.

Працівниками цього відділення організовується надання щоденних благодійних обідів, збирання вживаних речей і забезпечення ними потребуючих малозабезпечених категорій громадян району, забезпечення послугами лазні і перукарні, також вони проводять обстеження матеріально-побутових умов проживання громадян, які звертаються з питання надання матеріальної допомоги до виконавчого комітету.

Згідно «Концепції ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів» схваленої постановою КМУ від 12.10.2000р. №1545 та Програми ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів в Харківській області затвердженої заступником голови Харківської обласної державної адміністрації 27.04.03р. при центрі за рішенням виконавчого комітету Ленінської районної у м.Харків ради від 05.08.03р. №220 було відкрито відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів у будинку по вул.Ленінградська, 30 на групу з граничною чисельністю дітей-інвалідів не менше восьми осіб.

Робота цього відділення була спрямована на соціальну адаптацію та реабілітацію у поєднанні з навчанням та вихованням дітей-інвалідів з фізичними або розумовими вадами без відриву від сім’ї із залученням до участі в реабілітаційному процесі батьків, інших членів сім’ї дитини.

У відділенні соціальної реабілітації дітей-інвалідів проходили курс реабілітації 17 дітей-інвалідів, а також знаходились на патронажному обслуговуванні 36 дітей-інвалідів району.

У зв’язку з тим, що були прийняті нормативно-правові документи, які регламентують роботу реабілітаційних установ і згідно з ними відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів при центрі функціонувати більше не могло, його робота була припинена рішенням виконавчого комітету Ленінської районної у місті Харкові ради №498 від 03.07.2007р.

З 1 жовтня 2007р. згідно рішення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Харкові ради №643 від 11.09.2007р. відновило свою роботу відділення соціально-побутової реабілітації непрацездатних громадян, розраховане на 30 відвідувань в день, розташоване за адресою: вул. Ленінградська, 30.

З метою забезпечення потребуючих малозабезпечених громадян району одягом, взуттям та іншими предметами домашнього вжитку, в центрі працює з 1996 року Пункт прийому та розподілу вживаних речей, підпорядкований з 1998 року відділенню організації надання адресної натуральної допомоги, який приймає від населення та організацій вживані речі, проводить їх санобробку та видає громадянам.

Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2009р. №1417 „Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)” у теперішній час у терцентрі діють наступні підрозділи:
1. Відділення соціальної допомоги вдома;
2. Відділення організації надання адресної натуральної допомоги;
3. Відділення соціально-побутової адаптації;
4. Пункт прийому та розподілу речей що були у використанні;
5. Пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації (крім протезних виробів);
6. Електронний соціальний офіс;
7. Університет третього віку, який створено на базі відділення соціально-побутової адаптації.

Відділення соціальної допомоги вдома здійснює соціальне обслуговування одиноких громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з частковою втратою рухової активності і потребують сторонньої допомоги, і надає їм наступні соціально-побутові послуги в домашніх умовах згідно з медичним висновком:
- придбання і доставка товарів з магазину або базару та медикаментів за кошти громадян, які обслуговуються;
- виклик лікаря, надання допомоги, в проведенні періодичних медичних оглядів та госпіталізації, відвідування хворих в закладах охорони здоров’я, організація консультацій лікарів та інших спеціалістів;
- допомога у прибиранні приміщення, пранні білизни, дотриманні особистої гігієни, забезпечення паливом;
- оформлення документів на отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг і інших видів соціальної допомоги, внесення платежів;
- оформлення документів на санаторно-курортне лікування, влаштування до будинків-інтернатів та інших соціальних закладів;
- сприяння в забезпеченні необхідними технічними та іншими засобами реабілітації;
- допомога в приготуванні їжі вдома, годування, доставка гарячих обідів підприємств району;
- транспортні послуги;
- інші соціальні послуги.

Також відділення соціальної допомоги вдома здійснює обслуговування громадян похилого віку, інвалідів (які досягли 18-річного віку), хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування, але мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу.

Обслуговування таких громадян здійснюється за плату відповідно до тарифів на платні соціальні послуги, що встановлюються територіальним центром відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2005р. № 268 “Про затвердження Порядку регулювання тарифів на платні соціальні послуги”.

До переліку платних послуг входять наступні послуги:
- підготовка продуктів для приготування їжі, миття овочів, фруктів і посуду, винесення сміття;
- прибирання житла;
- розпалювання печей, піднесення вугілля, дров, розчистка снігу, доставка води з колонки;
- миття вікон (не більше 3);
- обклеювання вікон;
- допомога при консервації овочів та фруктів;
- прасування – до 1,5 кг сухої білизни;
- придбання та доставка продовольчих, промислових і господарських товарів, медикаментів;
- приготування їжі;
- годування лежачих хворих;
- прання білизни та одягу (до 1,5 кг сухої білизни);
- ремонт одягу;
- заміна натільної та постільної білизни;
- надання допомоги при купанні, миття голови, розчісування волосся, підрізування нігтів;
- супровід в поліклініку;
- надання допомоги в сплаті комунальних послуг;
- надання допомоги в оформленні субсидій на квартирну плату та комунальні послуги;
- оформлення замовлень на доставку вугілля, дров;
- написання листів;
- надання допомоги в ремонті житлових приміщень.

Соціальне обслуговування (надання соціальних послуг) громадян, які потребують цілодобового стороннього догляду, відділення не здійснює.

Відділення соціально-побутової адаптації обслуговує громадян незалежно від їх сімейного стану, які мають часткове порушення рухової активності та не мають медичних протипоказань для перебування в колективі та потребують надання соціально-побутових послуг з метою відновлення знань, вмінь та навичок з орієнтування в домашніх умовах, ведення домашнього господарства, самообслуговування, поведінки у суспільстві, сприяння розвитку різнобічних інтересів і потреб осіб, організації дозвілля і відпочинку.

На базі відділення для більш плідної роботи впроваджена соціально-педагогічна послуга «Університет третього віку». Ця послуга направлена на підтримку життєдіяльності та соціальної активності людей похилого віку. Розроблено план та програми навчання для таких факультетів, як:
- Сучасні методи зберігання здоров’я;
- Організація активності людей похилого віку;
- Значення харчування та фізична культура для укріплення здоров’я.

Відповідно до визначених факультетів проводиться робота з навчальними закладами, установами соціального захисту та громадськими організаціями по залученню волонтерів для освітлення зазначеної тематики з числа педагогів, учнів та фахівців відповідного напрямку. Організовується проведення безкоштовних занять для людей похилого віку у сформованих групах.

Працює клуб активного довголіття „Єднаємося, друзі!”, робота якого організовується спільно з громадською організацією Благодійний фонд „Харків’янам – достойне життя”, за активною участю районної організації ветеранів України. Діяльність клубу спрямована на продовження активного довголіття одиноких непрацездатних людей похилого віку, допомагає реалізувати їх творчі здібності, сприяє психологічному оздоровленню та вирішенню їх різноманітних життєвих проблем. Щорічно члени клубу приймають участь у міських фестивалях клубів активного довголіття „Третій вік”.

Відділення організації надання адресної натуральної допомоги виходячи з можливостей, наявної фінансової і матеріально-технічної бази безоплатно забезпечує громадян одягом, взуттям, іншими предметами першої потреби, ліками, предметами медичного призначення, предметами побутової гігієни, продовольчими і промисловими товарами, гарячими обідами та іншим і надає послуги перукарні та організовує надання послуг лазні.

В електронному соціальному офісі, який працює у терцентрі і входить в інформаційну мережу м. Харкова в рамках реалізаціх проекту “Впровадженя іноваційного механізму підвищеннятякості соціальних послуг для забезпечення життєдіяльності територіальної громади” здійснюється наступна робота:
- прийом громадян за зверненням по наданню соціальних послуг з отриманням роз’яснень щодо законодавства України про соціальне забезпечення та наданню різних видів соціальних допомог;
- вивчення та аналіз потреб територіальної громади міста Харкова в соціальних послугах;
- моніторінг звернень громадян щодо надання соціальних послуг;
- обмін інформацією в мережі Інтернет та пошук ефективного вирішення проблем соціального захисту населення.

Постійно працює пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації (крім протезних виробів), який створений у терцентрі з метою надання потребуючим громадянам району засобів реабілітації у тимчасове безкоштовне користування.

Перспективи розвитку територіального центру :
- укріплення матеріально-технічної бази територіального центру;
- впровадження іноваційних моделей соціальної роботи.

Перукарскі послуги у Ленінському тер центрі

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського району міста Харкова надає своїм підопічним перукарські послуги, які допомагають залишатися завжди молодими, чарівними та веселими.

Виконуючи Постанову Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 року № 12 «Про порядок надання платних соціальних послуг», Постанову Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 року № 745 «Про внесення зміни до переліку платних соціальних послуг», відділення організації надання адресної натуральної допомоги надає перукарські послуги на платній на безоплатній основі.

Територіальний центр Ленінського району буде радий бачити всіх бажаючих отримати перукарські послуги за адресою: вул. Котлова, 34-А.

Телефон для довідок: 712-26-06.

«Університет третього віку» у Ленінському територіальному центрі

Для людей похилого віку, в межах соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», волонтерами Харківської обласної громадської організації «Соціальний всесвіт» було проведено чергове заняття, на якому слухачі отримали багато порад та зробили своїми руками, за допомогою студентів, оберіг для терцентру.

Відпочинок у клубі активного довголіття «Єднаймося, друзі!» на базі територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського району міста Харкова

Підопічні та члени клубу відвідали зоопарк в сел. Лозовеньки Харківської області. Вони мали можливість прогулятися територією заповідника, насолодитися його красою та погодувати різних тварин.

Святкування Великодня у Ленінському терцентрі

У територіальному центрі соціального обслуговування надання соціальних послуг) Ленінського району міста Харкова 10.04.2012 року силами колективу клубу активного довголіття «Єднаймося, друзі!», Благодійним фондом «Харків’янам – достойне життя» та Ленінською районною організацією ветеранів України було організовано та проведено святкування Великодня. Були запрошені підопічні терцентру, члени клубу активного довголіття та слухачі «Університету третього віку».