Жовтневий територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) міста Харкова

Новини терцентру

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Жовтневого району міста Харкова утворено для здійснення соціального обслуговування та надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання, в умовах тимчасового або денного перебування.

У територіальному центрі створені умови для безперешкодного доступу до всіх соціальних послуг, які надаються працівниками та робітниками територіального центру. Ведеться робота по підвищенню якості соціальних послуг, збільшенню субсидіарних та платних послуг.

До складу територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Жовтневого району міста Харкова входять 3 відділення:

 • відділення соціальної допомоги вдома,
 • відділення надання адресної натуральної допомоги,
 • відділення соціально-побутової адаптації.

З метою усунення обмежень життєдіяльності людей похилого віку та інвалідів у відділенні соціально-побутової адаптації велика увага приділяється посильній трудовій діяльності.

У 2012 році сумісними зусиллями працівників територіального центру та підопічних був організовуваний суботник по проведенню генерального прибирання приміщень відділення. Навесні 2012 року для благоустрою території навкруги територіального центру був організований збір насіння, саженців кущів, дерев, догляд за рослинами (полив, обробка та т.і.). Чисельність охочих відвідувати відділення збільшилось вдвічі. Навесні 2012 року на прилеглих територіях було організовано декілька ділянок з овочевими культурами, з яких підопічні протягом літа та осені збирали врожаї.

Приоритетним напрямком в роботі відділення соціально-побутової адаптації стала допомога один одному. За ініціативи підопічних (ветеранів труда швейної справи) було засновано гурток з шиття та ремонту одягу. Відвідувачі гуртку могли принести свій одяг, що потребує усунення недоліків (ремонт, переробка і т.і.).

При першому відвідуванні відділення з підопічним проводиться опитування для визначення індивідуальних потреб, схильність до певної справи. Протягом перебування у відділенні підопічні проходять курс аутотренінгів «Здоров’я в голові, а не в аптеці». Два рази на тиждень підопічні мають нагоду отримати консультацію у психолога та щодня у юриста.

Головним напрямком соціально-педагогічних послуг у відділенні є організація дозвілля і відпочинку підопічних. Протягом року у відділенні проводились різноманітні заходи, присвячені національним, професійним, релігійним святам. На зимові свята для підопічних були організовані концерти за підтримки волонтерів комітету у справах сім’ї, молоді та спорту, на яких були присутні понад 100 громадян похилого віку. До Дня захисника Вітчизни підопічним були організовані тематичні екскурсії до Харківського танкового училища. До Міжнародного жіночого дня 8 березня підопічні чоловіки підготували для жінок територіального центру урочистий концерт з врученням сувенірів. Протягом року у відділенні організовувались культурно-масові заходи: до Великодня, Дня Перемоги, Дня Святої Трійці, Дня визволення міста Харкова від німецько-фашистських загарбників, Міжнародного Дня людей похилого віку, міського фестивалю клубів активного довголіття, Міжнародного Дня інвалідів, Дня Святого Миколая, Новорічних свят.
При територіальному центрі знаходиться Свято-Миколаївський Храм, який постійно відвідують підопічні.

На базі відділення соціально-побутової адаптації за підтримки громадської організації «Юніті» працює клуб активного довголіття «Щасливі разом!». За роки існування клубу серед його відвідувачів утворилось 5 сімейних пар.

Основні напрямки роботи клубу активного довголіття «Щасливі разом!»:

 • спілкування за інтересами (літературні вечори, конкурси співу);
 • гуртки рукоділля, шахів, малювання, танців;
 • організація екскурсій до музеїв Харкова та Харківської області, до місць історичних подій;
 • трудотерапія (доглядання за квітами, клумбами, посадка дерев);
 • курс гімнастики «Антивік»;
 • оздоровчі сеанси аромотерапії та фітотерапії;
 • заняття у тренажерному залі;
 • сеанси на тепловому стимуляторі «Нуга Бест»;
 • психологічна підтримка, консультації психолога та юриста;
 • інформування по соціальним питанням.

Клуб «Щасливі разом!» постійно приймає участь у міському фестивалі клубів активного довголіття «Третій вік».

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України від 25.08.2011 року № 326 «Про впровадження соціально-педагогічної послуги «Університет ІІІ віку» на базі відділення соціально-побутової адаптації 01.10.2011 року відкрився «Університет третього віку»
.
Це інноваційний проект, що має на меті впровадження та практичну реалізацію принципу навчання впродовж всього життя. Студентами є люди похилого віку, що мають можливість отримати нові знання та вміння, відчути себе корисними суспільству, продемонструвати свої таланти, познайомитися з новими цікавими людьми. В Університеті працює три факультети: декоративно-прикладного мистецтва, валеології, комп’ютерних технологій.

Навчання в Університеті проводять фахівці територіального центру, а також волонтери з Харківського професійного ліцею швейного і хутрового виробництва, Харківської державної академії культури тощо.

Зокрема, в межах проекту «Впровадження інноваційного механізму підвищення якості соціальних послуг для забезпечення життєдіяльності територіальної громади» в територіальному центрі продовжує роботу електронний соціальний офіс. Електронний офіс здійснює прийом громадян за зверненнями по наданню соціальних послуг, надаються роз’яснення щодо законодавства України про соціальне забезпечення та призначення різних видів соціальної допомоги, надаються безкоштовні юридичні послуги, проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота. У процесі роботи вивчаються та аналізуються потреби громадян у соціальних послугах, здійснюється обмін інформацією в мережі Інтернет та пошук ефективного вирішення проблем соціального захисту населення.

Для розширення спектру соціальних послуг територіальний центр співпрацює з наступними організаціями:

 • органами охорони здоров’я;
 • центром соціальних служб сім’ї, молоді та спорту;
 • Товариством Червоного Хреста України;
 • з волонтерськими релігійними організаціями «Шлях до життя», «Гора» ( проводяться благодійні обіди, релігійні свята і т.д.);
 • громадськими організаціями, зокрема «Юніті», яка за підтримки світового єврейського благодійного фонду WJR організували безкоштовні обіди для підопічних територіального центру та малозабезпечених громадян Жовтневого району м. Харкова;
 • ветеранськими організаціями.